Książki

Recenzje książek i nowości wydawniczych

 • O budowaniu jachtu dla nieszkutników

  Żeglarze dzielą się na tych, którzy żeglują i tych, co budują jachty. Prawie nie ma części wspólnej tych zbiorów. Tym większa radość, że Maciej Ejdys zbudował swój jacht, zrealizował marzenia - i opisał, jak to się udało.
 • Opowieści spod wielkich żagli

  Symbole naszych marzeń - stulecie polskich żaglowców. Opowieści o historii, a również współczesności polskich żaglowców. Żaglowców mieliśmy wiele i wiele przygód przeżyły.
 • Patrzeć i widzieć - Żagle na sztalugach

  Patrzeć i widzieć to nie to samo. Młodzież internetowa posługuje się memem z kotem i podpisem "co ja pacze", co oznacza, że odbieramy przekaz, ale go nie rozumiemy. By cieszyć się malarstwem marynistycznym nie trzeba być od razu kapitanem - historykiem. Wystarczy sięgnąć po najnowszą książkę Krzysztofa Baranowskiego.
 • Jeden z żywiołów, jedna z pasji

  Samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie jachtu to marzenie wielu żeglarzy. Często niespełnione, ale szkutników - amatorów na pewno ucieszy publikacja już historycznej książki Tadeusza Sołtyka. Chcecie wiedzieć, jak dawniej projektowano i budowano jachty? Zadziwiająca książka o zadziwiającej historii.
 • Polskie statki ratownicze

  Przegląd konstrukcji statków chroniących życie - i czasem mienie - na polskim morzu. Dla wszystkich miłośników floty spod maltańskiego krzyża pozycja obowiązkowa.
 • Na Kanary z Markiem Jurczyńskim

  Przyjemnie się czyta locje pisane przez żeglarzy dla żeglarzy. Marek Jurczyński dawno już udowodnił, że jest świetnym żeglarzem - teraz okazuje się być doskonałym przewodnikiem.
 • Astronawigacja na 40 stronach

  Czy da się wytłumaczyć astronawigację w broszurce rozmiaru zeszytu? I to cienkiego? Trzecie wydanie książki Jana Ludwiga pokazuje, że da się. Jeżeli uda się Wam kupić tą książkę - zachęcam.
 • Poznaj morski świat przez ciekawostki

  Czy wiecie, że największy marlin złowiony na wędkę, ważył 708 kg? To teraz już wiecie. Tej i setek innych ciekawostek dowiecie się z książki "Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać".
 • Słoneczna, grecka kuchnia

  Greckie omnomnom - czyli przewodnik po greckiej kuchni napisany przez miłośnika i bywalca greckich wód. Kapitan Piotr Kasperaszek zajmie się nawigacją po daniach, produktach, winach i deserach. Przepisy z tawerny i kambuza, które wykorzystamy i w domu, i na jachcie.
 • Śladami fascynującego żeglarza

  Dziś trudno o życiorys tak fascynujący, jak Dariusza Boguckiego. Od wojny, przez odbudowę z jej blaskami i licznymi cieniami, przez pionierskie lata wypraw morskich, podbój Arktyki i Antarktydy, legendarną wyprawę do obu Ameryk, budowę Gedani... wydarzeń wystarczyłoby na co najmniej kilku żeglarzy.
 • Dobre rady Robina Knox-Johnstona

  Sir Robin Knox-Johnston przez 50 na łamach Yachting World dzielił się z czytelnikami swoimi doświadczeniami. Zbiór krótkich opowiadań z tego pisma to duża porcja praktycznej wiedzy żeglarskiej.
 • Na morzach dalekich z kapitanem Zaruskim

  Tak, to nie pomyłka - Mariusz Zaruski, poza tytułami wojskowymi, był pełnoprawnym kapitanem. Opowieści z mórz południowych i tych bardzo zimnych, o wysiłku, uporze, wożeniu niedźwiedzia, tonących statkach i o ludziach morza przeczytacie właśnie w "Na morzach dalekich".
 • SUPem każdy może

  Stand-up paddle - moda ostatnich lat, wyposażenie jachtów czarterowych, pozwala nam dotrzeć do ciekawych miejsc, albo bawić się na wodzie? Jak się tym posłużyć - Almapress wydał poradnik.
 • Jak czytać chmury

  Leżeć w trawie, liczyć chmury - na pewno przyjemne zajęcie. Jeszcze przyjemniejsze, gdy wiemy, co to za chmury i co może się stać z pogodą. Doskonały atlas chmur dla nie tylko żeglarzy.
 • Czarny Diament tnie oceany

  Opowieść o najdłuższym polskim rejsie - kapitan Jerzy Radomski spędził w nim 32 lat. A wyruszył w bardzo ciekawych czasach. A po powrocie wyruszył w kolejną wyprawę...