Jak czytać chmury

Gdy bosmana swędzi broda, będzie deszcz, albo pogoda, wiatr o sile czort wie ile będzie wiał, skąd będzie chciał, a słońce świecić będzie, ale nie wszędzie - być może w dawnych czasach tak żeglarze przewidywali pogodę. Dziś patrzą w prognozy komputerowe Windguru, Widfinder czy inne Meteo, zamiast patrzeć w niebo. Ma to zalety, ma to też wady. Człowiek rozumiejący świat wokół siebie, obserwujący otoczenie ma stałą świadomość zmian, zagrożeń itd. Dlatego uważam, że "czytania chmur" trzeba uczyć już dzieci i ta umiejętność przyda się i w harcerstwie, i na wycieczkach, i w żeglarstwie, i w końcu kiedyś tam przy uprawie działki.

Aby nauczyć się (samemu) czytać chmury potrzebny jest dobry atlas chmur. Taki atlas musi być dobrze wydany (by zdjęcia były odpowiedniej jakości), merytorycznie poprawny i musi wiązać kształt chmur ze związanymi z nimi procesami pogodowymi. "Czytanie z chmur. Jak przewidywać pogodę." Olivera Perkinsa zdecydowanie takie jest. O jakoś wydawniczą zadbało znane z niej wydawnictwo Almapress. O przydatność tej książki - autor, który w młodości ścigał się regatowo, a obecnie żegluje rodzinnym jachtem. Do tego pisuje artykuły do Yachting Monthly i Practical Boat Owner, co gwarantuje, że tekst jest przystępny i zrozumiały.

Oprócz zdjęć i opisów chmur dostajemy skrócony kurs meteorologii - podstawowe zjawiska pogodowe, prognozowanie wiatru, temperatury, fali, wiatry lokalne. Przy okazji ten materiał pasuje do części zakresu meteorologii na patenty żeglarskie (nie ma tu jednak zjawisk globalnych czy czytania prognoz z modeli komputerowych).

Wszystko to w kompaktowej, niewielkiej formie - tą książeczkę można z łatwością zabrać na wycieczkę czy rejs i na bieżąco porównywać, czy to, co widzimy, jest tym, co znamy. Co każdemu polecam, bo przeczytać książkę w fotelu to jedno, a zastosować wiedzę w terenie to drugie.

  • Czytanie z chmur. Jak przewidywać pogodę - Oliver Perkins
  • Wydawnictwo: Almapress
  • 128 stron 138x205 mm, oprawa miękka
  • liczne kolorowe ilustracje

https://almapress.com.pl/ksiazki-dla-zeglarzy/1061-czytanie-z-chmur.html

Czytanie z chmur. Jak przewidywać pogodę. Oliver Perkins
Czytanie z chmur. Jak przewidywać pogodę. Oliver Perkins