Jeden z żywiołów, jedna z pasji
Tadeusz Sołtyk znany jest w świecie lotniczym - współtworzył najlepsze polskie samoloty, od Karasia po Irydę. Zasłynął jako żeglarz, z sukcesami w żeglarstwie sportowym, a także jako konstruktor jachtu Kumka - stalowego, o nowatorskiej przed wojną konstrukcji spawanej. Historia tego jachtu ociera się też o inne wielkie nazwiska - Juliusza Sieradzkiego i Zbigniewa Milewskiego.
Napisał też książkę o projektowaniu i budowie jachtów. Książka przeżyła w dramatycznych okolicznościach wojnę i mimo niewątpliwie dużej wartości nigdy nie została wydana - aż do 2016 roku, kiedy to syn konstruktora doprowadził do wydania tej publikacji. Ta historia jest wyjątkowa - rękopis przeleżał prawie 80 lat, zanim przybrał formę książki.
Czy ma ona wartość dziś? W dużej mierze historyczną. Zupełnie inne materiały, inna wiedza, inne podejście do projektowania, wszechobecne komputery. "Budowa jachtów" powstawała w czasie, kiedy komputerów nie było, gdy konstruktor musiać zrozumieć zagadnienie, nad którym pracuje, i tak sobie z nim poradzić. Dlatego jeżeli przymkniemy oko na propozycję ocieplenia jachtu watą bawełnianą, znajdziemy podstawy podstaw - tą teorię, która jednak się nie zmieniła i którą znać trzeba.
Znajdziemy też opisy rozwiązań dziś historycznych - dla młodych konstruktorów i szkutników to bardzo pouczający aspekt. Znając historię, rozwój, znacznie łatwiej jest zastosować nowoczesne rozwiązania - i wymyślać własne.
Na koniec książkę warto mieć choćby dla nazwiska autora. Jako wspomnienie tego pokolenia, które budowało Polskę w najtrudniejszych warunkach, jakie mogły się zdarzyć.
- Tadeusz Sołtyk "Budowa jachtów"
- Wydawnictwo Klinika Języka
- 339 stron 175x245 mm, oprawa twarda