Na Kanary z Markiem Jurczyńskim

Wydawnictwo Nautica postanowiło chyba rzucić rękawicę brytyjskiemu Imrayowi - i publikować locje przygotowane przez żeglarzy dla żeglarzy. Mają one ogromną przewagę nad locjami przygotowanymi dla żeglarzy przez urzędników - bo poza informacjami czysto nautycznymi opisują wiele rzeczy istotnych dla nas - zarówno pod kątem turystycznym, jak i logistycznym.

Marek Jurczyński już od dziesiątek lat pływa po morzach - głównie ciepłych - i poznał ich każdy kąt. Jeżeli chcemy coś wiedzieć o Grecji - pytać Marka. Jeżeli chcemy coś wiedzieć o Kanarach - dajmy zarobić i kupmy tą książkę.

Układ publikacji jest standardowy dla tego rodzaju wydawnictw. Informacje ogólne o akwenie, przepisy i formalności, pogoda, obyczaje, kuchnia - to zawsze pierwsze rozdziały. Bardzo potrzebne, ale są dopiero wstępu do opisu: wyspy po wyspie, mariny po marinie, zatok, kotwicowisk i różnych zakamarków. Zwłaszcza te trudniejsze nawigacyjnie miejsca uzupełnione są przydatnymi wskazówkami odnośnie nawigacji, kotwiczenia czy czasem dodatkowych formalności. 

Opisy marin przygotowane są z perspektywy żeglarza i zawierają m.in. tak przydatne informacje, jak te, gdzie wymienić gaz w butli. Czynność wydaje się banalna, ale kto nie latał po porcie z butlą pod pachą dopytując, czy jest gdzieś jakaś stacja.. a także informacje, gdzie złapać internet, gdzie warto na kawę czy na obiad. A nawet o tym, że w danym porcie jest supermarket, który przyjmie zamówienie on-line jeszcze z morza i dostarczy nam zakupy na keję, gdy tylko wpłyniemy. Jak tam 10 lat temu żeglowałem, takich wynalazków jeszcze nie znano... Bardzo przydatne są też orientacyjne ceny marin.

Oczywiście są podstawowe informacje o atrakcjach w okolicy portu - bo naszym celem, poza samą przyjemnością żeglowania, będzie oczywiście zwiedzanie.

Słowem, książka, którą warto mieć. Nawet, jeżeli nie wybieramy się teraz na Kanary, to kupmy na zapas, żeby sobie pomarzyć i zaplanować rejs w kolejnym sezonie.

  • "Wyspy Kanaryjskie. Alegranza, La Graciosa, Lanzarote, Fuertaventura, Gran Canaria, Teneryfa, La Gomera, La Palma, El Hierro" - Marek Jurczyński
  • Wydawnictwo Nautica
  • 164 strony 240x170 mm, oprawa miękka
  • liczne plany i ilustracje
Wyspy Kanaryjskie - Marek Jurczyński
Wyspy Kanaryjskie - Marek Jurczyński