Opowieści spod wielkich żagli

Tomasz Maracewicz, autor, jest harcerzem, ale też kapitanem i oficerem żaglowców. Kierując CWMem zajmował się Zawiszą Czarnym, obecnie jest oficerem na Darze Młodzieży - zatem trudno o osobę lepiej obeznaną z realiami życia pod żaglami.

Jak się okazuje, znajomość historii nie pozostaje w tyle. Na stulecie polskich żaglowców (czyli liczone od "Lwowa") przygotował obszerne, wręcz monumentalne dzieło zawierające... no właśnie. Nie jest to typowa historia typu daty budowy, przebieg służby - raczej zbiór opowieści o żaglowcach, o ich rejsach i dokonaniach. Oraz o ludziach z nimi związanych. Opowieści mają swoją fabułę, dramaturgię, ale trzymają się mocno faktów, zawierają odniesienia do publikacji i wypowiedzi z tamtych czasów. Oraz liczne zdjęcia, które są dużym atutem tej książki.

Na pewno "must have" w biblioteczce każdego miłośnika morza, żagli i wiatru. Świetna lektura, świetna baza faktów, świetne zdjęcia. Jedyną wadą książki jest jej cena, ale przy jej objętości, treści, ilustracjach i świetnym poziomie edytorskim - warto potraktować to jako morską inwestycję na pokolenia.

  • "Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców." Tomasz Maracewicz
  • Wydawnictwo: Jakobstaff / Archiwum Harcerskie
  • 735 stron 250x170 mm, oprawa twarda, liczne ilustracje w kolorze
  • ISBN 978-83-964371-0-5
Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców. Tomasz Maracewicz