Gdynia Sailing Days przeniesione

Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni do końca czekały na rozwój sytuacji pandemicznej licząc, że Gdynia Sailing Days uda się zorganizować w zakładanym terminie. Jednocześnie prowadzone były szerokie konsultacje z międzynarodowymi i polskimi stowarzyszeniami klas regatowych.

- Gdynia Sailing Days to bardzo duża impreza międzynarodowa. Przy organizacji musimy brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale też na świecie. Celem nadrzędnym jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom, trenerom, sędziom i innym uczestnikom imprezy. Dziś już wiemy, że lipcowy termin jest nierealny. Moglibyśmy co prawda próbować organizacji regat w jakiejś mocno ograniczonej wersji, ale Gdynia Sailing Days to nasza wizytówka i marka ceniona w żeglarskim świecie. Nie chcemy robić niczego na „pół gwizdka”, dlatego podjęliśmy decyzję o przeniesieniu imprezy licząc, że w ciągu tych trzech miesięcy sytuacja się ustabilizuje – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Najbardziej prawdopodobnym terminem jest przełom sierpnia i września 2020 roku. W dniach 30 sierpnia – 6 września w Gdyni odbędą się mistrzostwa Europy klasy Finn seniorów i młodzieżowców, które pierwotnie miały być częścią Gdynia Sailing Days, ale już wcześniej zostały przeniesione i połączone z zaplanowanymi na ten termin mistrzostwami Europy klasy Finn Masters. Teraz Polski Związek Żeglarski i władze miasta Gdyni szukają możliwości połączenia wszystkich imprez w nowym terminie. PZŻ finalizuje też rozmowy ze sponsorem tytularnym Gdynia Sailing Days.

- Sytuacja, w której się znajdujemy jest bezprecedensowa, dlatego musimy działać niekonwencjonalnie. Jestem przekonany, że tak samo dobrze, jak teraz, będziemy przygotowani w sierpniu i wrześniu. Połączenie wszystkich imprez w jedną z pewnością podniesie też rangę zbliżających się regat – mówi Przemysław Dalecki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

W ramach tego wielkiego żeglarskiego święta mają się odbyć między innymi mistrzostwa świata klasy Micro, młodzieżowe mistrzostwa świata klasy 470, mistrzostwa Europy klasy Finn. Na starcie, w regatach różnej rangi stanąć mają też żeglarze takich klas, jak: Laser, Laser Radial, Laser 4.7, Optimist, Techno, L'Equipe, Cadet, RS:X, 29-er, Skippi, Open Skiff, Nacra 17, Hobbie Cat 16, A-Class, Formula Open, zaplanowane są także zmagania w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej i Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Źródło: PZŻ