50 jachtów wystartowało w Rolex Middle Sea Race

50 jachtów z 15 krajów wystartowało w regatach Rolex Middle Sea Race. Podzielone zostały na kilka klas, wg przeliczników - wśród których najbardziej znaczące to ORC i IRC. Właśnie w ORC jacht finansowany z pieniędzy Polskiej Fundacji Narodowej (rządowa fundacja pobierająca wpłaty od spółek skarbu państwa) zajął miejsce 12. Wg przelicznika IRC, promującego mniej zawodowe jachty, klasyfikowany jest na miejscu 16. W grupie jachtów największych, ORC/Class 1 zajął ostatnie, piąte miejsce.

Regaty w klasyfikacji ORC najpewniej wygrał Elusive 2, Beneteau First 45, reprezentujący Royal Malta Yacht. Nie jest to do końca przesądzone, gdyż wolniejsze jachty - z korzystniejszym przelicznikiem - są jeszcze na trasie.

Przeliczniki stosuje się, by wyrównać szanse jachtów różnej konstrukcji i tak przeliczyć ich czas, by jak najbardziej liczyły się umiejętności żeglarzy.

Pocieszeniem dla polskiego jachtu może być fakt, że przeciął linię mety jako pierwszy jednokadłubowiec. Kolejny był jacht E1, również obsadzony polską załogą (startującą za własne pieniądze) - również Volvo Open 70.

Regaty wystartowały z Malty, z przejściem przez ruchliwą Cieśninę Messyńską, opłynięciem wyspy Stromboli, Sycylii, Lampedusy - najszybszemu jachtowi trasa ta zajęła 5 dni (trimarany potrzebowały tylko dwa dni), najwolniejsze prawdopodobnie jeszcze kilka dni spędzą na wodzie.

Uaktualnienie po sklasyfikowaniu wszystkich uczestników: I Love Poland ukończył Middle Sea Race na 30 miejscu wg IRC i na 22 wg ORC.

I Love Poland
I Love Poland

Zdjęcia: 

©Rolex/ Carlo Borlengh
©Rolex/Kurt Arrigo

Rolex Middle Sea Race
Rolex Middle Sea Race
Tags