Saxdor 320 GTO - szybki "rozkładak"

Fińska stocznia Saxdor zaistniała już produkując modele 200 Sport i Pro Sport - 320 GTO to nowy, większy model, który zostanie zaprezentowany publicznie w październiku. Na bazie tego samego kadłuba powstaną trzy wersje, GTO będzie pierwsza.

Jacht może być napędzany dwoma silnikami Mercury 300 HP, i wówczas osiągnie prędkość maksymalną 50 węzłów (prędkość podróżna 20-40 węzłów), z pojedynczym V8 300 HP rozwinie "zaledwie" 38 węzłów.

Jacht powstał przy współpracy biura projektowego stoczni i firmy designerskiej J&J Design. Wyróżnia go nowoczesna sylwetka, w którą wkomponowano spoiler będący podstawą dla dachu chroniącego kokpit, z ujemnym skosem dziobu. Burty na odcinku rufowym można (na postoju) rozłożyć tworząc spory taras do wypoczynku, opalania się, czy po prostu łatwiejszego przejścia na rufową platformę kąpielową. Jacht wyposażony jest w bar z podstawowymi przyrządami kuchennymi.

Cena wersji z jednym silnikiem Mercury V8 wynosić ma 85 tys. euro + VAT. Jak mówi Sakari Mattila, założyciel stoczni: "zawsze podziwiałem włoski design, amerykańską funkcjonalność i francuskie ceny. W modelu 320 celem jest połączenie tych atrybutów w skandynawski sposób spędzania czasu na wodzie". Sakari zapowiada kolejne modele już wkrótce.