Szaleńczy projekt McIntyre

Co się wydarzy, gdy połączymy takiego człowieka jak Don McIntyre z Januszem Maderskim? Zanim odpowiemy na to pytanie, wpierw zerknijmy, kto jest kim.

Don McIntyre to Australijczyk, zasługujący na miano "łowcy przygód". Od nurkowania po wyprawy na Antarktydę, zdobycia drugiego miejsca w BOC i startu w licznych innych regatach. Zasłynął ostatnio z organizacji regat szlakiem Francisa Chichestera - Golden Globe Race. Uczestnicy mieli startować samotnie, na niedużych (34 stopy) jachtach o konstrukcji z lat 80. Regaty przykuły uwagę świata, między innymi z powodu dramatycznych wydarzeń, gdy jeden ze skipperów uszkodził na środku oceanu kręgosłup, maszty leciały jak zapałki, kilka jachtów utracono, a jako pierwszy na metę wpłynął Jean Luc Van Der Heede, żeglarz ponad siedemdziesięcioletni. Dodatkowo McIntyre nie uzyskał zgody na start regat z Anglii i musiał przenieść imprezę do Francji.

Janusz Maderski z kolei to konstruktor jachtowy, który do historii żeglarstwa przeszedł dzięki "Setce". Setka to sklejkowy jacht o długości 5 metrów, który miał kosztować sto tysięcy starych złotych (w 1986 roku). I byłby zapomniany wśród Misiów, Fok i innych konstrukcji, gdyby nie pomysł zorganizowania transatlantyckich regat na tych jachtach. Warunkiem było samodzielne zbudowanie jachtu. Regaty odbyły się w 2012 roku, w 2016 roku i mają odbyć się w 2020. Stąd pojawiła się m.in. gwiazda Szymona Kuczyńskiego.

Mini 580
Mini 580
Mini Globe Race
Mini Globe Race
Mini Globe Race 2024

Don McIntyre ogłosił pomysł Mini Globe Race 2024 - regaty te mają odbyć się na najnowszej konstrukcji Janusza Maderskiego, Mini 580. 580 to jacht o długości 5,8 metra, szerokości 2,23 metra, zanurzeniu 1,4 i powierzchni żagli około 20 m2 (plus genaker). Takie wymiaru jachtu przeciętnemu żeglarzowi nie pozwolą nim pływać po otwartym morzu, ale regaty nie są przewidziane dla przeciętnych żeglarzy. Mają iść trasą pod wiatr (z przejściem Kanału Panamskiego zamiast Przylądka Horn) i być oczywiście samotne.

Pierwszy jacht już powstaje w Polsce, a McIntyre postanowił nazwać swój egzemplarz "Trekka" na pamiątkę jachtu i wyprawy Johna Guzzwella, który na niewiele większej łodzi opłynął świat w 1953 roku.

Więcej o projekcie dowiedzieć się można ze strony: https://classmini580.com

Zdjęcia: Class Mini 580

Tags