Garmin zaatakowany?

Jak donoszą branżowe serwisy traktujące o bezpieczeństwie informatycznym, między innymi polski Sekurak czy ZDNet, serwery firmy Garmin zostały zaatakowane przez tzw. ransomware - rodzaj wirusów szyfrujących dane lub blokujących dostęp do komputera, a odblokowujący po zapłaceniu okupu. Garmin potwierdził, że zaatakowane zostały centra supportowe, w tym niemożliwe jest odbieranie telefonów, maili czy chatów. Również widać, że nie działa synchronizacja danych fitnesowych z serwerami systemu Connect.

Komunikat nie odnosi się do serwerów obsługujących aktualizacje map nawigacyjnych - Garmin jest chyba najbardziej znaczącym dostawcą systemów map dla jachtingu. Swoją pozycję umocnił kupując firmę Navionics. Uaktualnienia map Navionics można pobrać z serwerów, aplikacja nawigacyjna Boating HD działa bezproblemowo.

Należy zastrzec, że atak na serwery firmy Garmin nie uderzył w chartplottery zainstalowane na jachtach i ich oprogramowanie. Nawigacja jest wciąż bezpieczna, choć utrudnione może być np. zakupienie kart z mapami czy kontakt z supportem.

Zdjęcie: Screenshot z systemu supportowego Garmin.