DutchCraft 56 - na wyprawy nurkowe

Każdy chyba marzył o zejściu pod wodę, oglądaniu kolorowych ryb, odkrywaniu wraków, a może nawet o znalezieniu zatopionych skarbów. Przeciętny człowiek może skorzystać z tej aktywności za pośrednictwem licznych szkół i baz nurkowych - odpowiednia łódź jest podstawą dla takiej właśnie bazy.

DutchCraft jest rozwiązaniem dla baz pływających na oddalone spoty - łódź ma zasięg aż 840 mil, a może rozwijać do 40 węzłów. Co więcej, w schowkach może zabrać do 16 zestawów do nurkowania, a opcjonalny kompresor pozwala ładować butle bezpośrednio na akwenie.

Schowki na butle specjalnie zaprojektowano - umieszczone na rufie mają wymiary 6 x 1,65 m i 5 x 1,65 m. Na rufie można też zainstalować żurawik, który ułatwia wyciąganie z wody ciężkiego sprzętu.

Duża platforma rufowa ułatwia przygotowanie do zejścia do wody, a także składowanie sprzętu i urządzeń.

Jacht napędzany może być dwoma silnikami Volvo Penta IPS 600 lub 950. Większy zestaw pozwala rozwinąć do 40 węzłów. Zasięg 840 mil (oczywiście z mniejszą prędkością) pozwala na kilkudniowe przebywanie na spocie. Dostępna jest też opcja z komercyjnymi silnikami John Deere lub Doen Jets - o większym resursie.

Bardzo ważną dla nurków opcją jest system dynamicznego pozycjonowania - który automatycznie utrzyma łódź na pozycji, nawet przy silnych pływach czy wietrze. Pozwala to też uniknąć kotwiczenia, które często są niedozwolone na wrakowiskach czy rezerwatach.

Jacht produkowany jest w wersji Open - z całkowicie odkrytym pokładem - lub Cabin, gdzie salon na pokładzie głównym jest obudowany. Załoga dysponuje też pełną kuchnią, ze zmywarką do naczyń, zamrażarką, chłodziarką do wina, kostkarką do lodu i dwiema lodówkami. Zatem nie ma powodu spieszyć się do portu z powrotem.

Pod pokładem znajdują się kabiny dla ośmiu gości.

  • długość: 17,07 m
  • szerokość: 5,13 m
  • zanurzenie: 0,05 - 1,1 m
  • prędkość maksymalna: 40 węzłów
  • zasięg: 500 Nm/25 węzłów standard, 750 Nm/25 węzłów: long range
  • napęd: Volvo Penta IPS-600/950
  • cena: 788 tys. euro Open, 838 tys. euro - Cabin.